Return to About Us

Our Staff

Teachers and Classes

2021 – 2022

     

Principal:  Morgan Doran

Deputy Principal:  Norma McElligott

Class Room Teacher
Junior Infants Room 5 Ms. C. O’Brien
Junior Infants Room 6 Ms. A. Grace
Junior Infants Room 7 Ms. M. Carolan
Senior Infants Room 8 Ms. Y. Cusack / Ms. L. McGinty
Senior Infants Room 9 Ms. L. Fortune
Senior Infants Room 10 Ms. E. McGlynn
Senior Infants Room 11 Ms. L. Murray
1st Class Room  12 Ms. D. Colhoun
1st Class Room 13 Ms. S. Donnelly
1st Class Room 14 Ms. S. Ferguson
2nd Class Room 15 Ms. K. Weldon
2nd Class Room 16 Mr. P. O’Hara
2nd Class Prefab 1 Ms. A. Moore
3rd Class Prefab 5 Ms. L. Harford
3rd Class Prefab 6 Mr. C. Byrne
3rd Class Prefab 7 Ms. N. Tighe
3rd Class Prefab 8 Ms. G. Hughes / Ms. Tinnelly
4th Class Prefab 2 Ms. C. Shiels / Ms. S. Archer
4th Class Prefab 3 Ms. A. McEvoy / Ms. C. Russell
4th Class Prefab 4 Ms. O. Shealy
5th Class Prefab 10 Mr. C. Berkeley
5th Class Prefab 13 Ms. E. Ryan
5th Class Prefab 15 Ms. P. McCarthy / Ms. N. Walsh
6th Class Room 1 Ms. S. Costello
6th Class Room 2 Ms. C. Chapman
6th Class Room 3 Mr. R. McGinty
6th Class Room 4 Ms. K. Mooney
6th Class Prefab 14 Ms. R. McGuinness
S.E.T. Prefab 9A Mr. A. Carberry
S.E.T. Prefab 9B Visiting teacher
S.E.T. Prefab 9C Ms. Y. Keegan
S.E.T. Prefab 11 Mr. K. Keena
S.E.T. Hut 2 Ms. C. Daly
S.E.T. Prefab 12A Ms. M. Ryan / Ms. M. O’Donnell
S.E.T. Prefab 12B Ms. K. Browne / Ms. L. Cusack
S.E.T. Prefab 14A Mr. E. Fahy
S.E.T. Prefab 14B Ms. L. Howley / Ms. R. Egan
S.E.T. Prefab 14C Mr. A. Purcell
S.E.T. Room 8A Ms. B. Woods
S.E.T. Room 9A Ms. D. McCluskey / Mr. C. Fallon
S.E.T. Meeting Room Ms. S. McMonagle
     


SNA staff

Laura Murphy

Elizabeth McMahon

Gráinne Clare

Allison McBride

Samantha Archer

Orla Grimes

Phil Corcoran

Dypmna Jones

Edyta Radecka

Aisling Hickey

 

Office Assistant: Mary Flynn

Secretary: Janet Hughes

Caretaker: Julian Sweetman

 

Board Of Management

Peter Conway (Chairperson)

Morgan Doran (Hon. Secretary)

Aaron Purcell (Elected Teacher)

Jeanine Halpin (Elected Parent)

Alan Durnan (Hon. Treasurer)

Denis Byrne (Nominated Community)

Kate McLoone (Nominated Community)